Lista aktualności Lista aktualności

„OPOWIEŚCI SPOD MCHU”

Aby uczcić. Aby pamiętać. Aby się nie powtórzyło...

W miniony weekend uczestnicy rajdu pieszo-rowerowego "Opowieści spod mchu" poznali historię Lipowego Grądu. Wieczorowa pora, nocne odgłosy lasu, rozpływające się w mroku kształty drzew stanowiły scenerię spektakli, dzięki którym każdy z nas mógł przez chwilę poczuć się jak partyzant. Poczuć dumę i lęk. Poczuć ciarki grozy na wspomnienie Obławy Augustowskiej. Odetchnąć z ulgą przy wspólnym ognisku, że to już przeszłość. Wzbudzić w sobie wdzięczność dla Tych, którzy poświęcili siebie, byśmy mogli żyć w pokoju.

Stronę artystyczną wydarzenia przygotował Teatr Pneumatyczny (SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Paweł Leszkowicz, OBSADA: Agata Chełmińska, Martyna Chodacz, Wioletta Czokajło, Anna Gajdzińska, Konrad Milanowski, Weronika Ostrokołowicz, Barbara Piotrowska, Daniel Wikarski, Karolina Wiszyńska). Efekt przeplatania się czasów minionych z obecnymi zyskaliśmy dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej WiN – Michała Muchy i Przemysława Klimka oraz pracowników Nadleśnictwa Płaska – Zbyszka Naumowiczowa i Kamila Polkowskiego, którzy wcielili się w postaci z epoki. Niezwykłym akcentem zakończyło się niedzielne spotkanie - z drżącym sercem słuchaliśmy wycia wilków niosącego się echem po bagnach.

Wędrówka niedostępnymi niegdyś ścieżkami wśród mokradeł przerodziła się w niezapomnianą przygodę, pełną wzruszeń, pobudzającą do refleksji. W sam raz, by uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Bo historia niepodległości utkana jest również z historii puszczańskich lasów. Historii, które trzeba odsłonić spod mchu zapomnienia.